Olgem ausad, iga autoomanik unistab sellest, et auto välimus püsiks aastaid ilus. Selleks on juba ammu välja mõeldud kõikvõimalikke vahendeid, poleerimispastasid jms. Neist ühest täna räägimegi – vedelast klaasist.

Uuenduslik kate pärineb Jaapanist ja selle loojaks on Jaapani päritolu Saksa teadlane Johann Nepomuk Fuchs. Vedel klaas on naatriumi- või kaaliumsilikaatide vesilahus. See on läbipaistev või kergelt hägune viskoosne vedelik, mis moodustab pinnale kandes tugeva kaitsekile. Vedel klaas põhineb ränidioksiidil, mis annab materjalile sellised unikaalsed omadused nagu vastupidavus keemilistele mõjudele ning vee- ja temperatuurikindlus.

Vedela klaasi klassifikatsioonid

Vedelat klaasi klassifitseeritakse erinevate parameetrite järgi.

Koostise põhjal

  1. Naatriumsilikaat on kõige levinum tüüp, mida kasutatakse ehituses, metallide kaitsmiseks ja erinevates segudes sideainena.
  2. Kaaliumsilikaat on parema happekindlusega ja seda kasutatakse spetsiifilisemates valdkondades, näiteks tulekindlates pinnakatetes ja spetsiaalsetes keemilistes  protsessides.

Kasutusvaldkonna põhjal

  1. Ehituses – kasutatakse hüdroisolatsioonis, betooni tugevdamiseks, roostetõrjeks ja muudel ehituslikel eesmärkidel.
  2. Autoasjanduses – kasutatakse autokere katmiseks, et kaitsta sõidukit välismõjude eest ja parandada välimust.

Kasulikud omadused

  • Korrosioonikaitse – segu tekitab tihke kaitsekile, mis takistab metalli kokkupuudet niiskuse ja hapnikuga, kaitstes seda nii korrodeerumise eest.
  • Hüdroisolatsioon – vedelast klaasist moodustuv kile on veekindel.
  • Keemiline stabiilsus – segu on vastupidav hapetele, leelistele ja sooladele, mis võimaldab seda kasutada agressiivses keemilises keskkonnas.
  • Soojuskindlus – materjal talub kõrgeid temperatuure.
  • Antibakteriaalsed omadused – antiseptiliste omadustega, takistades hallituse ja bakterite kasvu töödeldud pindadel.
  • Esteetiline välimus – kere pinnale kandmisel annab vedel klaas läiget ja lisab värvile sügavust, parandades auto välimust.

Puudused

  • Pealekandmise protsess nõuab teatud oskusi ja tingimusi. Vale pealekandmine võib põhjustada ebaühtlase katvuse ja kaitseomaduste vähenemise.
  • Kvaliteetne vedel klaas võib olla üsna kallis, eriti kui arvestada kulutusi professionaalsele pealekandmisele.

Kuidas autot selleks protseduuriks ette valmistada?

Enne vedela klaasi kerele kandmist tuleb auto hoolikalt ette valmistada.

  1. Kere tuleb põhjalikult tolmust ja porist puhtaks pesta.
  2. Sellele järgneb rasvatustamine, et eemaldada pesuvahendite ja õli jäägid spetsiaalselt selleks mõeldud vahenditega.
  3. Kui kerel on kriime või täkkeid, on soovitatav pind parima tulemuse saavutamiseks  eelnevalt poleerida.

Kuidas hooldada autot pärast vedela klaasi pealekandmist?

Pärast vedela klaasi pealekandmist peate järgima mitmeid soovitusi autohoolduseks.

  1. Vältige automaatpesulaid

Automaatpesulad võivad vedelast klaasist katet kahjustada. Soovitav on kasutada käsipesu pehmete käsnade ja mitteabrasiivsete šampoonidega.

  1. Puhastage autot regulaarselt

Kere regulaarne pesu võimaldab säilitada katte vett ja mustust hülgavad omadused. Kasutage pehmeid käsnasid ja spetsiaalseid kaitsekattega kaetud autodele mõeldud šampoone.

  1. Vältige agressiivseid kemikaale

Ärge kasutage auto pesemiseks keemilisi vahendeid, sest need võivad kahjustada vedelast klaasist katet.

Võrdlus autokeraamikaga

Teine tuntud materjal auto kere kaitsmiseks on keraamiline kate. Kui võrrelda keraamikat ja vedelat klaasi, siis mõlemal on oma plussid ja miinused.

Kaitse ja kestvus

Keraamika – enamasti mehaanilistele kahjustustele ja agressiivsetele keemilistele mõjudele vastupidavam kui vedel klaas, pakkudes kaitset mitmeks aastaks.

Vedel klaas – kaitseomadused on kestvad teatud soovituste järgimisel ja võivad tagada kaitse kuni kaheks aastaks.

Pealekandmine

Keraamika – nõuab professionaalset lähenemist ja sisaldab sageli mitut kere ettevalmistamise ja pealekandmise etappi, mis muudab protsessi töömahukamaks ja kalliks.

Vedel klaas – nõuab samuti teatud oskusi, kuid üldiselt on protsess lihtsam ja juhiseid järgides saab seda teha iseseisvalt.

Esteetiline efekt

Keraamika – annab autole sügava läike, mis kestab kaua ja muudab auto visuaalselt atraktiivseks.

Vedel klaas – parandab samuti auto välimust, andes sellele sära ja värvi sügavuse, kuid efekt võib olla keraamikaga võrreldes vähem väljendunud.

Nõndaks, nüüd olete sellest ainulaadsest materjalist üht-teist  teada saanud. Sellega saate kaitsta oma auto värvkatet UV-kiirte, korrosiooni ja reagentide eest. GlassFixi kogenud spetsialistide poole pöördudes võite olla kindel, et see protseduur viiakse läbi kvaliteetselt. Kui järgite kõiki soovitusi, on garantii 2 aastat.