Iga autosõber soovib kaitsta oma autot ümbritseva keskkonna negatiivsete mõjude eest. Jutt käib väikestest kivikestest ja killustikust, mida teedel sageli ette tuleb. Selleks kasutatakse pindadele kleepuvat spetsiaalset õhukest polümeerset kaitsekatet. See on tugev, usaldusväärne ja vastupidav. Auto kilega katmine on ideaalne võimalus, kuna võtab löögid vastu, neelab osaliselt nende jõu ja vähendab kere vigastamise ohtu. Selle saab kanda ka kaitserauale, tiibadele, ustele, lävedele ja kapoti esiosale, soovi korral aga lausa tervele autole.

Kaitsekile liigid

Auto kiletamine kere kaitseks võimaldab säilitada selle algse välimuse pikaks ajaks. Kilet on mitut liiki, tänu millele saate valida endale sobivaima variandi.

  • Polüuretaan – tugev liik, turvaline ja universaalne, vastupidav temperatuurilangustele, kõrgele niiskustasemele, määrdumisele ja päikesekiirtele. Paistab silma pikaealisuse ja töökindlusega ning on kergesti eemaldatav. Ei tumene aja jooksul.
  • Vinüül – peamine otstarve on dekoratiivsus. See on parim variant kere värvi kaitsmiseks pleekimise ja väikeste mehaaniliste vigastuste eest. See on vastupidav UV-kiirgusele. Võib olla täiesti läbipaistev või kindlat värvi (sõltub teie maitse-eelistustest), imiteerides näiteks puitu, nahka, metalli, karbonit jne.
  • Täkkevastane – kaitseb kere väikeste vigastuste eest, praktiliselt märkamatu, tänu UV-kiirte läbilaskvusele on päikese mõju ühtlane. Ei nõua erilist hooldust, lihtne pindadele kanda, kaitseb teie autot kivide, liiva ja killustiku eest ning säilitab kere loomuliku välimuse.
  • Kroom – üsna originaalne lahendus auto välimuse muutmiseks. Kuulub populaarsete ja nõutud liikide hulka, annab kerele peegelläike. Kroomkilega kaetud auto ei jäta kedagi ükskõikseks ja tekitab oma välimusega kindlasti vaimustust. Kui kavatsete kile autole jätta mitmeks aastaks, soovitame selle omakorda katta polüuretaankilega.
  • Soomustatud – tugev polümeerne materjal, mis tagab tihke katte, mis kaitseb temperatuuri- ja mehaaniliste mõjude eest, ei karda kokkupuudet agressiivsete ainetega, võib olla värviline (nõuab registrimuudatust) või läbipaistev.
  • Karbon – selle abil saab autole anda stiilsema ja isikupärasema, vigastuste eest kaitstud välimuse. See variant on pikaealine, vastupidav agressiivsele keskkonnale ja kulumisele ega karda päikesevalgust. Paraku puudub löökide summutamiseks vajalik elastsusvaru.

Valik sõltub teie eelistustest ja soovidest. Samuti on soovitav arvesse võtta kasutus- ja kliimatingimusi. Ärge unustage autode detailingut – professionaalid valivad sobivat liiki kile ja kiletavad kvaliteetselt.

auto kleepimine

Kile põhiomadused

Auto kilega katmisel on oma plussid. Tutvustame teile neist peamisi.

  • Tugevus ja vastupidavus vigastustele – paksendatud versioonid tagavad suurepärase põrutus- ja löögisummutusvõime, hoiavad ära täkete ja pragude teket ning tagavad soomustava efekti.
  • Läbipaistvus ja värvi säilitamine – vastupidav päikesevalgusele, tänu millele algne värv ei tuhmu, vaid säilitab värske välimuse.
  • Kaitse UV-kiirguse eest – standardselt on kere värvkate päikesekiirte suhtes tundlik, hakates ajapikku värvi kaotama, materjal on ette nähtud tumenemise aeglustamiseks.
  • Keemiline vastupidavus – kaitsvat polüuretaankatet iseloomustab vastupidavus agressiivsetele ainetele, sealhulgas toluoolile, heksaanile ja piiritusele.
  • Vastupidavus – kvaliteetsed materjalid suudavad teid teenida kuni seitse aastat, säilitades seejuures oma algsed omadused ja esteetilisuse.

Ülalloetletud punktid on peamised, andes materjalist ettekujutuse. Kui otsustate katta auto täkkevastase kilega, säilib värvikiht paremini. See tagab kvaliteetse autohoolduse sügisel, aga sobib ka teisteks hooaegadeks.

Millise kilega auto katta?

Optimaalse kiletüübi valik sõltub kere tüübist, eelarvest ja kasutusajast. Kui tahate kile aasta pärast eemaldada, pole mõtet kallist varianti osta. Pikemas perspektiivis peaksite eelistama kvaliteetsemaid tüüpe. Autojuhid soovitavad osta Jaapani, Euroopa ja Ameerika tootjate tootemarke. Pidage meeles, et mida paksem tüüp, seda suurem vastupidavus negatiivsetele teguritele.

Auto kiletamine kogub üha populaarsust. Materjalid ja tehnoloogiad täiustuvad. Protsessil on oma eelised ja puudused. Iga materjal vajab õiget hooldust ja perioodilist uuendamist. Enne kiletamist on soovitav auto kere poleerida.