Paljud autojuhid ei pruugi optika eest hoolitsemise tähtsust vääriliselt hinnata. Tuled on mitte ainult üks välimuse võtmeelemente, vaid ka liiklusohutuse kõige olulisem komponent. Need valgustavad teed öösel ja halva nähtavuse korral ning aitavad teistel juhtidel ja jalakäijatel teie autot märgata. Seepärast on nende korralik hooldus vajadus, millest sõltub mitte ainult esteetika, vaid ka ohutust. Selles artiklis vaatleme lähemalt esitulede kollaseks muutumise põhjusi, kollasusest vabanemise võimalusi ja meetodeid, kuidas tulesid edasiste kahjustuste eest kaitsta.

Miks tuled tuhmuvad

UV-kiirguse mõju

Päikesekiirte intensiivne toime mõjutab alati negatiivselt mitte ainult optikat, vaid tervet auto kattekihti üldiselt. Moodsad esituled on tavaliselt valmistatud polükarbonaatplastist, millel on ülihead optilised omadused ja suur tugevus. Paraku on see materjal ultraviolettkiirte suhtes kaitsetu. Pinna pikaajalisel kokkupuutel UV-kiirgusega algavad fotokeemilised reaktsioonid, mis põhjustavad plasti kollaseks muutumist ja tuhmumist.

Mehaaniline mõju

Autot kasutades ei saa loomulikult vältida selliseid mehaanilisi mõjutajaid nagu liiv, kruus, putukad ja teedel kasutatavad reagendid. Paraku tekitavad need kõik aga esitulede pinnale mikrokahjustusi, mis põhjustab ajapikku nende läbipaistvuse halvenemist ja kollasuse.

Keemiline mõju

Autot pestes te isegi ei mõtle alati, kuidas see mõjub esituledele. Pesuvahendid võivad plasti pinda oksüdeerida, põhjustades selle kollasust ja vähendades läbipaistvust.

Vale hooldus

Vale hooldus, sealhulgas agressiivsete pesuvahendite või valede poleerimistehnikate kasutamine võib samuti kollasust põhjustada. Probleemi võib süvendada näiteks abrasiivsete materjalide kasutamine ilma korraliku pinnakaitseta.

Kuidas kollasusest iseseisvalt vabaneda

Kui otsustate taastamise protseduuriks põhjalikult valmistuda, läheb teil vaja spetsiaalseid materjale ja tööriistu.

  1. Spetsiaalsed autopesuvahendid
  2. Vesi
  3. Pehmed lapid või svammid
  4. Kleeplint tulede servade kaitsmiseks
  5. Erineva jämedusega liivapaber (800-3000)
  6. Poleerimispasta või spetsiaalne tulede jaoks mõeldud vahend
  7. Poleerimismasin (soovi korral)
  8. Kaitsekate (vaha või keraamika)

 

  1. samm: Kõigepealt peske auto hoolikalt pesemisvahendi ja veega puhtaks. Eemaldage pori, tolm ja putukate jäänused. Pärast seda kuivatage pind kindlasti pehme lapiga.
  2. samm: Kasutage kleeplinti, et kaitsta esitulede servi ja ümbritsevat värvi lihvimis- ja poleerimisprotsessi ajal kahjustuste eest.
  3. samm: Alustage liivapaberiga jämedusega 800, niisutage paberit ja esitulesid veega ning lihvige pinda õrnalt ringjate liigutustega. Minge järk-järgult üle järjest peenemale paberile (1000, 1500, 2000, 2500 ja 3000), jätkates lihvimist, kuni pind on sile ja ühtlane.
  4. samm: Kandke optikale poleerimispasta ja kasutage poleerimiseks poleerimismasinat või pehmet lappi. Poleerimine peab eemaldama alles jäänud väikesed kriimud ja andma tuledele tagasi algse läbipaistvuse.
  5. samm: Pärast poleerimist eemaldage hoolikalt poleerimispasta jäägid ja kandke peale kaitsekate, näiteks vaha või keraamiline kate. See aitab ennetada kollasuse tekkimist tulevikus ja parandada vetthülgavaid omadusi.

Kodused meetodid

Kui teil spetsiaalseid vahendeid ja tööriistu ei ole, võite proovida kasutada koduseid puhastusmeetodeid.

  • Hambapasta: Kandke väike kogus hambapastat pehmele lapile ja poleerige tulesid ringjate liigutustega. Hambapasta sisaldab peeni abrasiivseid osakesi, mis aitavad kollasuse kõrvaldada.
  • Sooda ja äädikas: Segage sooda ja äädikas, kuni saate pasta. Kandke see pinnale ja hõõruge hoolikalt lapiga. Ka see meetod aitab kerget kollasust kõrvaldada.
  • Seebilahus: Mõnel juhul aitab pindmist mustust eemaldada ja osaliselt kollasust kõrvaldada lahja vee ja seebi segu.

Kuidas tulesid kaitsta

  • Regulaarne pesemine hoiab ära mustuse kogunemise, mis võib põhjustada kollasust ja kahjustusi. Pinna kahjustamise vältimiseks kasutage õrnu pesuvahendeid ja pehmeid svamme.
  • Te võite tuledele kanda spetsiaalse kaitsekatte, mis hoiab ära UV-kiirguse ja mustuse mõju. Näiteks vaha tuleb kasutada regulaarselt, umbes kord kuus, et säilitada selle kaitsvad omadused. Keraamiline kate on vahaga võrreldes vastupidavam lahendus.
  • Paigaldage kaitsekile – see on veel üks tõhus kaitsemeetod. Kiled valmistatakse tugevast ja läbipaistvast materjalist, mis kaitseb tulesid UV-kiirguse, kriimustuste ja muude kahjustuste eest. Auto kiletamiseks võite pöörduda meie poole.
  • Kui teie auto on pikka aega päikese käes, kasutage kaitsekatteid. Nii kaitsete värvkatet kahjustuste eest.
  • Ärge kasutage agressiivseid pesuvahendeid, mis võivad kahjustada plasti pinda.
  • Tulede heas seisukorras hoidmiseks poleerige neid korrapäraselt.

Sellest artiklist saite teada tulede kollaseks muutumise põhjused ja selle, miks on nende õige hooldus nii oluline. Pidage meeles, et tulede eest hoolitsemine ei ole ainult esteetika küsimus, vaid ka oluline liiklusohutusabinõu. Meie soovitusi kasutades saate hoida optika nõutavas korras. Kui te aga olete juba sellise probleemiga kokku puutunud, võite detailinguteenuste saamiseks alati meie poole pöörduda.