Usume, et igal autoomanikul on vahel tekkinud mõte «Aga mis siis, kui…» ja siis ja siis… on tooni andmiseks palju viise. Auto välimuse parandamiseks on palju võimalusi ja esitulede toonimine on üks neist. See protseduur pole ilmtingimata vajalik, kuid kaitseb optikat vigastuste ja väikeste kriimude eest.

Enne sellise idee teoks tegemist tuleb vaagida mõningaid aspekte, näiteks:

  • kas see on minu elukohariigis seaduslik?
  • ega see äkki ei või mõjutada sõiduohutust?
  • mis kasu ma sellest saan?

Kindlasti olete sellele juba mõtlema hakanud. Selles artiklis tahame kõik detailselt lahti seletada ja vastata kõigile teid huvitavatele küsimustele.

Tulede toonimise viisid

Optika toonimiseks on mitu viisi ja neil kõigil on oma iseärasused ja otstarve.

Vinüülkile

See meetod on kõige levinum, kuna sellel on omadus takistada UV-kiirte mõju. Seda saab kleepida nii tuleklaaside välis- kui sisepinnale. Nii kaitseb see neid  välismõjude eest nii seest kui väljast. Selle valguse läbilaskvus jääb vahemikku 85-90%. Kui soovite mõne aja pärast tooningut eemaldada, ei too see endaga kaasa mingeid probleeme, sest selle eemaldamisest ei jää jälgi. Vinüülkilel on 2 alamtüüpi.

  • Värviline – võimaldab muuta tulede värvi ja annab autole isikupärase stiili.
  • Hele – praktiliselt ei mõjuta valguse läbilaskvust ja kaitseb vigastuste eest.

Polüuretaankile

Sellele kilele on iseloomlik vastupidavus ja elastsus. See kaitseb tulesid hästi selliste

mehaaniliste kahjustuste eest  nagu täkked ja kriimustused. Sellel on kaks alamliiki.

  • Läbipaistev – ei muuda tulede välimust, aga kaitseb neid tõhusalt.
  • Värviline – võimalus tulede tooni kergelt muuta, säilitades seejuures nende kaitseomadused.

Vedel toonimine

Tööks kasutatakse aerosoolpihustit või pihustuspüstolit. Tänu sellistele tööriistadele jaotub värv pinnal ühtlaselt. Koostises sisalduvad spetsiaalsed koostisosad aitavad säilitada valguse läbilaskvuse, mis on väga oluline. Protseduuril on kaks etappi: kui üks värvikiht on peale kantud, kantakse 5 minuti pärast peale teine. Vedeltoonimiseks on kaks võimalust.

  • Ajutine – soovi korral kergesti maha pestav, mis on mugav välimuse ajutiseks muutmiseks.
  • Püsiv – vastupidavam kate, mille eemaldamiseks on vaja spetsiaalset vahendit.

Protseduuri plussid ja miinused

Nagu igal lahendusel, on ka tulede toonimisel oma plussid ja miinused, millega tuleb arvestada.

Plussid

  1. Toonkile kaitseb tulesid täkete, kriimude ja UV-kiirguse eest, pikendades nende tööiga.
  2. Auto paistab välimusega liikluses silma. Toonitud tuled lisavad stiili ja annavad autole jõulise ilme.
  3. Vinüül- ja polüuretaankilet saab kergesti vahetada, võimaldades esitulede välimust soovikohaselt muuta.

Miinused

  1. Kuigi ainult natuke, vähendab see siiski valguse läbilaskvust. See võib mõne autojuhi jaoks olla öisel ajal kriitilise tähtsusega.
  2. Tulede toonimine võib mõnes riigis olla seadusega keelatud ning võib kaasa tuua õiguslikke probleeme ja vajaduse kile eemaldada.
  3. Tulede kvaliteetne toonimine, eriti polüuretaankilega, võib olla üsna kallis.

Kui olete plussid ja miinused läbi kaalunud, oskate kindlasti teha parima otsuse.

Tulede toonimise mõju sõiduohutusele

Ilmselt on just ohutuse küsimus see, mis teid kogu artikli lugemise jooksul mõtlema on pannud. Siin teile üks huvitav aspekt: kui istute autosse esmakordselt, teadmata, mis värvi tuled sellel enne olid, ei tunneta te erinevust. Kui aga olete oma auto tulede esialgse valgusega harjunud, võib erinevus olla tuntav. Värviline kile on valgusfilter, mis ei põhjusta valguse kadu.

Kõige tumedam toon võtab maksimaalselt kuni 12% valgust, kuid suunatulede ja piduritulede nähtavus on seejuures hea. Silmas tuleb pidada, et paljudes riikides kehtivad ranged reeglid ja eeskirjad, mis reguleerivad esitulede toonimise määra. Nende standardite rikkumine võib kaasa tuua trahvi ja tehnilisest ülevaatusest ei pruugi alati läbi saada.

Kokkuvõte

Võtame nüüd otsad kokku: esi- või tagatulede toonimise idee on üldiselt hea, kuna sellel on nii kaitseomadused kui esteetiline komponent. Kui me räägime valguse läbilaskvusest, siis see kindlasti väheneb, kuid see protsent on tühine. Mõnele juhile võib see olla probleem ja segada sõitmist, samas kui teised isegi ei märka muutust. Enne esitulede toonimise otsustamist on oluline kaaluda kõiki plusse ja miinuseid ning võtta arvesse seaduse nõudeid ja auto kasutusomadusi.

Väga oluline on pöörduda kogenud spetsialistide poole. Selle protseduuri läbiviimine kodustes tingimustes ilma vastava varustuseta võib põhjustada valgustusseadmete pinna kahjustamist. GlassFixi meistrid aitavad teil kilet valida ja vastavad kõigile teie küsimustele, et saavutada parim tulemus.