Toonkile kandmine autoklaasidele ei ole pelgalt kosmeetiline protseduur. Tegelikult on sellisel meetmel mitu olulist funktsiooni, mis muudavad selle teenuse paljude autoomanike seas väga populaarseks. Üks peamisi toonkile kasutamise põhjusi on kaitse UV-kiirguse eest. Toonimise peamine põhjus aga on loomulikult auto välimus.

Asjatundlik klaaside toonimine täiendab oivaliselt moodsate autode disaini, muutes selle pretensioonikamaks. Samas sõltub toonimise efekt paljuski valitud materjalidest ja loomulikult ka kile paigaldajate professionaalsusest. Kuid kas toonimisel on ka praktiline külg? Millist  tüüpi toonkilesid on turul saadaval ja mis kõige tähtsam – millist neist valida? Sellest ja paljust muust allpool.

Auto toonimine: protseduuri praktiline väärtus

Toonkile auto klaasidele ei ole lihtsalt stiilne aksessuaar, vaid täidab ka mitmeid olulisi funktsioone. Üks selle kasutamise peamisi põhjusi on takistada valguse pääsemist auto salongi. See hoiab ära polstri ja armatuurlaua pleekimise ning tagab ka reisijate privaatsuse, varjates salongi sisemust kõrvaliste pilkude eest.

Lisaks sellele parandab toonkile juhi ja reisijate ohutust. Avarii korral ei purune kiletatud klaas kildudeks, mis vähendab oluliselt vigastuste ohtu. Eriti oluline on see ka selleks, et kaitsta reisijaid kokkupõrke ajal võimalike vigastuste eest.

Veel üks toonimise eeliseid on selle soojust isoleerivad omadused. Suvel kaitseb see salongi ülekuumenemise eest, muutes sõidu mugavamaks ja säästlikumaks. Madalam temperatuur salongis tähendab, et te ei pea nii sageli konditsioneeri kasutama, mis omakorda vähendab kütusekulu. Lisaks vähendavad tumendatud klaasid juhi päikesest ja muudest valgusallikatest põhjustatud pimestamist, mis aitab kaasa sõiduohutusele, eriti valgel ajal.

Millist tüüpi kilesid on autosõpradele saadaval?

Auto klaasidele toonkilede valimine on oluline mitte ainult esteetilisest, vaid ka praktilisest seisukohast. Erinevat tüüpi kiled on erinevate omadustega ja seega erineva mõjuga juhi ja reisijate mugavusele ja turvalisusele.

Autosõpradele on saadaval lai valik toonkilesid ja neil kõigil on oma eripärad. Tänapäeval peetakse turul kõige populaarsemateks neist järgmisi.

  • Klassikaline kile “ATR”

Seda tüüpi toonkile on kõigi tüüpide seas kõige levinum ja taskukohasem. See on mõeldud peamiselt auto salongi pimendamiseks ja kaitsmiseks otsese päikesevalguse eest.

  • Keraamiline kile IRX

Keraamiline toonkile koosneb mitmest kihist, millest igaüks täidab kindlat funktsiooni. See on hea läbipaistvusega, mis võimaldab säilitada auto salongis hea nähtavuse ja loomuliku valguse.

Lisaks sellele tagab keraamiline kile kõrgendatud soojus- ja päikesekaitse, mis loob salongis mugava keskkonna, eriti palavatel päevadel. Kile eripäraks on, et sellele on eluaegne garantii pleekimise, värvimuutuse ja metallide lagunemise suhtes, mis kinnitab materjali kvaliteetsust ja vastupidavust.

Loetletud tüübid pole kaugeltki kõik, kuid turu mitmekesisuse hindamiseks neist piisab. Näiteks eksklusiivsete äriklassi autode omanikud eelistavad Ameerika kaubamärkide Suntek, Luxman ja LLumar vinüülkilet. See on kvaliteetne suure kulumis- ja pleekimis-, kriimustus-, mehaaniliste kahjustuste ja hõõrdumiskindlusega värvitud metalliseeritud materjal. Metalliseeritud materjal ei kaota aja jooksul valguse läbilaskvust ega pleegi päikesevalguse toimel. Kile eelised on:

  1. kütuse kokkuhoid kliimaseadme töötamise arvelt;
  2. hea valguse läbilaskvus;
  3. kõrge UV-kaitse näitaja (kuni 99%);
  4. salongi sisustuse kaitse pleekimise eest;
  5. pimestamisvastane efekt (polariseeriv filter).

Aga kuidas otsustada, milline konkreetne kile valida, et mitte eksida? Millele tuleks enne kile ostmist ja pindadele kandmist tähelepanu pöörata?

Millele toonkile valikul tähelepanu pöörata?

Autole toonkile valimisel on oluline arvestada mitme põhinäitajaga, mis määravad selle tõhususe ja vastavuse teie vajadustele. Üks olulisemaid tegureid on kile tüüp. Toonkilesid on mitut tüüpi ja neil kõigil on oma erilised omadused ja eelised. Näiteks metalliseeritud toonkilet peetakse kõige tõhusamaks ja vastupidavamaks tänu metallitolmule, mis kaitseb hästi päikesevalguse eest ja pikendab kasutusiga umbes 5-7 aasta võrra. Metalliseerimata kiled pole küll nii vastupidavad, aga see-eest on hinnalt soodsamad.

Veel üks oluline aspekt on kile valguse läbilaskvus. See määrab, kui palju valgust kile läbi laseb ja kui eredalt valgus läbi klaasi paistab. Erinevad valguse läbilaskvuse tasemed (5-70% ja rohkem) pakuvad sõidu ajal erineval määral privaatsust ja mugavust. Konkreetse valgusläbilaskvuse taseme valimine sõltub teie eelistustest, privaatsuse vajadusest ja piirkonnast kehtivatest seadustest.

Lisaks sellele mängib olulist rolli ka toonkilede värvigamma. Neid on erinevaid alates süsihallist pronksi karva, siniste ja roheliste toonideni. Värvi valimine sõltub teie eelistustest ja auto soovitud välimusest. Optimaalse visuaalse efekti saavutamiseks on oluline arvestada kile värvi harmoonilist kooskõla oma auto kere värviga.

Seega on autole toonkile valimisel oluline arvestada kile tüüpi, selle valguse läbilaskvust ja värvitooni, et tagada sõidu mugavus ja ohutus.